The lens and mirror in figure are separated by 1 m and have a focal length of 81
ID: 2015733 • Letter: T
Question
The lens and mirror in figure are separated by1 m and have a focal length of 81.2 cm and
-75.2 cm, respectively.
If an object is placed 1 m to the left of
the lens, locate the final image. The object
is illuminated from the left, and the image is
viewed from the left.
Answer in units of cm.
Determine the overall magnification.
What is the nature of the image?
1. virtual, inverted, smaller
2. real, upright, larger
3. virtual, inverted, larger
4. virtual, upright, smaller
5. real, upright, smaller
6. virtual, upright, larger
7. real, inverted, smaller
8. None of these
9. real, inverted, larger
Explanation / Answer
The focal length of the lenses f1 = 81.2 cm and the focal length of the mirror f2 = -75.2 cm The object distance p = 1m then from lens formula 1/f1 = 1/p + 1/q then the image distance is q = pf1 /p -f1 = (100cm)(81.2cm) / 100- 81.2 = 431.9 cm magnification m1 = - 431.9/100 = - 4.32 then the object distance for mirror p' = 431.9 - 100 = 331.9 cm then image distance q' = (331.9cm) (-75.2) / 331.9 + 75. 2 = - 61.3 cm magnification m = 61.3 / 331.9 = 0.18 then the over all magnification M = (-4.32)(0.18) = 0.77 Since the object distance is negtive so virtual, uprigth and smallerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.