A child weighing 140 N sits at rest at the top of a playground slide that makes
ID: 2014687 • Letter: A
Question
A child weighing 140 N sits at rest at the top of a playground slide that makes an angle of 25o with the horizontal. The child keeps from sliding by holding onto the sides of the slide. After letting go of the sides, the child has a constant acceleration of 0.86 m/s2 (down the slide, of course).(a) What is the coefficient of kinetic friction between the child and the slide?
(b) What maximum and minimum values for the coefficient of static friction between the child and the slide are consistent with the information given here?
Explanation / Answer
Given data: the mass of the object, m = W/g m = 140/9.8 = 14.29 kg acceleration, a = 0.86 m/s^2 angle = 25 degree (a) Applying the Newton's 2nd law of motion, mgsin - mscas = ma k = (gsin25-a)/gcas25 = 0.37 (b) the static s = tan25 = 0.47 the maximum,s = 0.47 the minimum s > 0.37Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.