Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A child pulls on a wagon handle at an angle 37 degree above the horizontal with

ID: 1432624 • Letter: A

Question

A child pulls on a wagon handle at an angle 37 degree above the horizontal with a force of 45 N. If the wagon accelerates at 8.1 m/s2 horizontally, what is the mass of the wagon? Assume frictional forces are negligible, 5.6kg 4.4kg 3.1kg 3.7kg 7.5 kg A woman is straining to lift a large create, without success. It is too heavy, we denote the forces on the crate as follows: p is the upward force being exerted on the crate by the person, N is the contact force on the crate by the floor and W is the weight of the crate. P+N=W P+N lessthan W P+N greaterthan W p=n none of the above A 22kg box must be slid across the floor. If the coefficient of static friction between and floor is 0.37.what is the minimum force needed to start the box moving from rest? 216N 80N 56N 112N none of these are true. An object is moving with a constant velocity.whi9ch statement(s) MUST be true? The net force on the object is zero a small net force is acting on the object, in the direction of motion no forced are acting on the object. Two of the above statements are true. None of the above are true two bodies P andQ on a perfectly smooth horizontal surface are connected by a light cord the mass of P is greater than that of q a horizontal force F is applied to Q as shown in the figure accelerating the bodies to the right, the magnitude of the force exerted by the connecting cord on body P will be

Explanation / Answer

These are the correct options to the questions from 6th to 10th:

(6)   Force: F = 45 N

Acceleration: a = 8.1 m/s^2

Angle: = 37°

Newton's 2nd law in horizontal direction,

  F cos  = m*a

   =>   m  = F cos / a = 45 cos37° / (8.1) = 4.4 kg ...............Option_(B)

(7)   Since the woman is not able to lift the block,

Using force equilibrium: P + N  = W ...................Option_(A)

(8) As given in the question,

Mass of the block: m = 22 kg

Coefficient of static friction: s = 0.37

The normal force: N = m*g = 22*(9.8) = 215.6 N

The static friction force: fs  = s*N = (0.37)*(215.6) = 79.772 N ~  80 N

So, the minimum force needed to move the block:   Fmin = fs= 80 N ...............Option_(B)

(9)   The object is moving at consatnt velocity

=> The net acceleration = 0

=> The correct answer is Option_(A) "The net force on the object is zero"

(10) The correct answer will be: Option_(C) "equal to F"

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote