Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three sheets of plastic have unknown indices of refraction. Sheet 1 is placed on

ID: 2014211 • Letter: T

Question

Three sheets of plastic have unknown indices of refraction. Sheet 1 is placed on top of sheet 2, and a laser beam is directed onto the sheets from above so that it strikes the interface at an angle of 26.1° with the normal. The refracted beam in sheet 2 makes an angle of 30.6° with the normal. The experiment is repeated with sheet 3 on top of sheet 2, and with the same angle of incidence, the refracted beam makes an angle of 36.7° with the normal. If the experiment is repeated again with sheet 1 on top of sheet 3, what is the expected angle of refraction in sheet 3? Assume the same angle of incidence.

Explanation / Answer

   Given:    Let , the refractive indexes of the three layers are :     n1 , n2 , n3 respectevely    from snell's law we have , n1 sin1 = n2 sin2 since , first she et is on the second sheet ,     Angle of incidence = 1 = 26.1o    Anlge of refraction = 2 = 30.6o Here , n1 is n1  & n2 is n2 thus,         n1 = n2 sin2 / sin1 = n2   sin30.6 / sin26.1                                          n1 =  1.157 n2        Now , the third sheet on the top of the second ,             Angle of incidence = 1 = 26.1 o              Angle of refraction = 2 = 36.7o             Her n1 is n3   and n2 is n2               thus,                     n3 sin26.1o = n2 sin36.7o                 n3 = 1.358 n2         Now for the first sheet on top of the third sheet ,               given              Angle of incidence 1 = 26.1o             Here , n1 is n1 and n2 is n3             thus,               n1 sin1 = n3 sin2                 or sin2 = n1 /n3 sin1                                =  1.157 n2 / 1.358 n2  ( sin 26.1)                               =    0.3747                         2 = 22.01 o Thus, expected angle of refraction in sheet 3 is :                    2   = 22.01o                         2 = 22.01 o Thus, expected angle of refraction in sheet 3 is :                    2   = 22.01o
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote