10. A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic
ID: 2013283 • Letter: 1
Question
10. A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic field is in the negative x direction and has a magnitude of 2.49 mT. At one instant the velocity of the proton is in the positive y direction and has a magnitude of 2840 m/s. At that instant, what is the magnitude of the net force acting on the proton if the electric field is (a) in the positive z direction and has a magnitude of 4.14 V/m, (b) in the negative z direction and has a magnitude of 4.14 V/m, and (c) in the positive x direction and has a magnitude of 4.14 V/m?Explanation / Answer
HELLO!!! (a)the magnitude of the net force acting on the protonis F = q * (v B) = q * v * B * sin? q = 1.6 * 10-19 C v = 2120 m/s B = 2.60 mT = 2.60 * 10-3 T and ? = 90o (b)the magnitude of the net force acting on the proton in thenegative z direction is F = q * (v B) = q * v * B * sin? ? = -90o (c)the magnitude of the net force acting on the proton in thepositive x direction is F = q * (v B) = q * v * B * sin? ? = 0o Hope this helps
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.