10. A doctor orders 0.050 g of a medication for a patient. If each tablet contai
ID: 570898 • Letter: 1
Question
10. A doctor orders 0.050 g of a medication for a patient. If each tablet contains 10 mg of medication, how many tablets are needed? 11 . A wine contains 13% alcohol by volume. How many milliliters of alcohol are in a glass containing 125 mL of the wine? When using %, 13% would correspond to 13 mL for every 100 mL. 12. Copper (Cu) is a trace element that is essential for nutrition. Newborn infants require 80 of Cu per kilogram of body weight per day. The Cu content of a popular baby formula is 0.48 g of Cu per milliliter. How many milliliters of formula should a 70-lb baby 1S consume per day to obtain the daily Cu requirement?Explanation / Answer
Given that .050 g =50 mg is required for medication.
So 1 tablet contain 10 mg
Then required tablet = 50/10 =5 tablet
So patient should required 5 tablets
2 .
Given 100 ml of wine contains 13 ml of alcohol.
So 1 ml of wine contain 13/100 ml of alcohol .
125 ml of wine contain .13×125 ml = 16.25 ml of alcohol so answer is 16.25 ml.
3 .
Given -
1kg of baby weight required 80 µg of copper per day.
Weight of baby = 7lb = .454 ×7 = 3.175 kg
So required copper per day=80×3.175 = 254 µg
Now given that
1ml of baby solution contain .48 µg of copper .
So 1µg of copper =1/.48 =2.08 ml of baby solution.
So required baby solution =2 .08×254= 529.16 ml per day.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.