A 2.5 kg block is initially at rest on a horizontal surface. A horizontal force
ID: 2013274 • Letter: A
Question
A 2.5 kg block is initially at rest on a horizontal surface. A horizontal force Fvec of magnitude 6.3 N and a vertical force Pvec are then applied to the block. The coefficients of friction for the block and surface are ?s = 0.44 and MU k = 0.20. (a) Determine the magnitude of the frictional force acting on the block if the magnitude of P vector is 8.0 N. ____ N (b) Determine the magnitude of the frictional force acting on the block if the magnitude of P vector is 10.0 N. ____ N (c) Determine the magnitude of the frictional force acting on the block if the magnitude of P vector is 12.0 N. ____ NExplanation / Answer
( a )
N - mg + P = 0 ;
N = mg - P ;
N = 2.5 * 9.8 - 8 = 16.5 ;
fs = 0.44 * 16.5 = 7.26 N ;
fk = 0.2 * 16.5 = 3.3 N ;
since applied force is less than fs , so the
friction force = 6.3 N <-----------ans
( b )
N = mg - P ;
N = 2.5 * 9.8 - 10 = 14.5 N ;
fs = 0.44 * 14.5 = 6.38 ;
fk = 0.2 * 14.5 = 2.9 N
since applied force = 6.3 < fs ( = 6.38 N ) ;
so friction force = fs = 6.3 N <-------------ans
( c )
N = mg - P ;
N = 2.5 * 9.8 - 12 = 12.5 ;
fs = 0.44 * 12.5 = 5.5 N ;
fk = 0.2 * 12.5 = 2.5 N ;
since 6.3 > fs ( =5.5 N ) ,
so fk will act
friction force = 2.5 N <----------------ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.