A 2.5 kg block is initially at rest on a horizontal surface. A horizontal force
ID: 1671075 • Letter: A
Question
A 2.5 kg block is initially at rest on a horizontal surface. A horizontal force F of magnitude 6.3 N and a vertical force P are then applied to the block. The coefficients of friction for the block and surface are mu s = 0.36 and mu k = 0.20. Determine the magnitude of the frictional force acting on the block if the magnitude of P is 8.0 N. N Determine the magnitude of the frictional force acting on the block if the magnitude of P is 10.0 N. N Determine the magnitude of the frictional force acting on the block if the magnitude of P is 12.0 N. NExplanation / Answer
(a) Frictional force f = N = uk [ mg - P] = 0.20 [ 24.5 - 8] = 3.3 N (b) f = 2.9 N (c) f = 2.5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.