Two straight parallel wires 1 and 2 are separated by a distance D = 5.4 cm. as s
ID: 2013146 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires 1 and 2 are separated by a distance D = 5.4 cm. as shown. The wires carry currents I1 = 12.7 mA and I2 = 5.4 mA in opposite directions. what is the direction of the external magnetic field felt wire 2 due to the curref = nt flowing through wire 1? carefully explain how you got your answer. what is the magnitude of the external magnetic field by wire by write 2 due to the current following through wire 1?(Be careful of your subscription!) 2.5 times 10 -10 what is the magnitude of the magnatic force felt by wire 2 due to the field in parts (a) and (b) if the length of wire 2 is L = 2.6? what is the direction of the force in part(c)? very carefully explain the reasoning behind your answer.Explanation / Answer
Data: Distance between the wires, D = 5.4 cm = 0.054 m Current, I1 = 12.7 x 10^-3 A Current, I2 = 5.4 x 10^-3 A Solution: (a) Ans: Into the page (Right hand thumb rule) (b) B1 = (o/2) (I1/D) = 2 x 10^-7 * 12.7 x 10^-3 / 0.054 = 4.7 x 10^-8 T Ans: B due to first wire, B1 = 4.7 x 10^-8 T (c) Length, L = 2.6 m F2 = B1 * I2 *L = 4.7 x 10^-8 * 5.4 x 10^-3 * 2.6 = 6.6 x 10^-10 N Ans: Force on the second wire, F2 = 6.6 x 10^-10 N (d) Ans: Towards right sideRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.