Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two straight paralle wires carry currents in opposite directions as shown in the

ID: 1358699 • Letter: T

Question

Two straight paralle wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2 = 11.4 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 11.1 cm. Point C is 5.34 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero. Calculate the value of the current I1. Tries 0/20 Calculate the magnitude of the magnetic field at point A. Tries 0/20What is the force between two 2.27 m long segments of the wires?

Explanation / Answer

given,

I2 = 11.4 A

d = 11.1 cm

point C is 5.34 cm right to wire carrying current I2

magnetic field due to current carrying wire = k * I / r

magnetic field due to wire 2 = 2 * 10^-7 * 11.4 / (0.0534)

magnetic field due to wire 1 = 0.0000426966 T

in order to have net magnetic field 0 at point C the magnetic field due to wire had to be equal to the magnetic field due to wire 2

magnetic field due to wire 1 = 2 * 10^-7 * I1 / (0.111 + 0.0534)

2 * 10^-7 * I2 / (0.111 + 0.0534) = 0.0000426966

I1 = 35.09 A

magnitude of magnetic field at A = k (i1 + I2) / (d/2)

magnitude of magnetic field at A = 2 * 10^-7 * (35.09 + 11.4) / (0.111/2)

magnitude of magnetic field at A = 0.0001675 T

force = k * i1 * i2 * length / d

force = 2 * 10^-7 * (35.09 * 11.4) / (0.111) * 2.27

force = 0.00164 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote