A24. A 0.500 kg solid mass is totally submerged in water while suspended from a
ID: 2012284 • Letter: A
Question
A24. A 0.500 kg solid mass is totally submerged in water while suspended from a spring balance. The density of the material from which the mass is composed is 5 times the density of water. The density of water = 1.00 x 10^3 kgm-3. (i). Calculate the volume of the solid mass. (ii). Calculate the reading on the spring balance when the object is fully immersed. A25. An oil tanker fully loaded has a mass of 6 10^8 kg . Assume the ship has a shape like a shoebox: 300 m long, 80 m wide and 40 m high. Calculate how far in meters the bottom of the ship is below sea level when the density of seawater is 1020 kg m3 .Explanation / Answer
A24 (!) density of the solid mass ' = mass /Volume = 5*10^3 kg / m^3 Volume of the solid mass V = (0.5kg ) / ( 5*10^3 kg / m^3 ) = 1*10^-4 m^3 According to archimede's principle weight of the solid mass in water W' = weight of the solid mass in air (w) - weight of the water displaced W' = mg - Vg Here g = accealration due to gravity = 9.8 m/s^2 m = mass = 0.5 kg = density of water = 1000 kg / m^3 (!!) wiight mesured by the scale W' = (0.5)(9.8 m/s^2) - ( 1000 kg / m^3 ) ( 1*10^-4 m^3)(9.8) W' = 3.92 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.