A1.6kg particle moves in a circle of radius3.5m. As you look down on the plane o
ID: 2183335 • Letter: A
Question
A1.6kg particle moves in a circle of radius3.5m. As you look down on the plane of its orbit, the particle is initially moving clockwise. If we call the clockwise direction positive, the particle's angular momentum relative to the center of the circle varies with time according toL(t) = 10 N ms - (6.0N m)t.
A1.6kg particle moves in a circle of radius3.5m. As you look down on the plane of its orbit, the particle is initially moving clockwise. If we call the clockwise direction positive, the particle's angular momentum relative to the center of the circle varies with time according toL(t) = 10 N ½ m½s - (6.0N ½ m)t. (a) Find the magnitude and direction of the torque acting on the particle. 6.0Explanation / Answer
integrating angular momentum= I = mr^2 = 10-6t
= 10/mr^2 - 6/mr^2t
A = 0.510 ,and B = -0.306
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.