Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The sun emits electromagnetic waves with a power of 4.0*10 26 W. Part A - Determ

ID: 2012029 • Letter: T

Question

The sun emits electromagnetic waves with a power of 4.0*1026 W.
Part A -
Determine the intensity of electromagnetic waves from the sun just outside the atmosphere of Venus. Refer to the ff astronomical data:

      Mean distance

       from sun(m)         period(yrs)      Mass(kg)      Mean Radius(m)

Venus  1.08 x 1011             .615            4.88 x 1024              6.06 x 106

Mars    2.28 x 1011             1.88             6.42 x 1023               3.37 x 106

Saturn 1.43 x 1012              29.5            5.68 x 1026               5.85 x 107

 

Express your answer using two significant figures.I = ________W/m2

 

Part B -Determine the intensity of electromagnetic waves from the sun just outside the atmosphere of Mars.

Express your answer using two significant figures.
I = __________W/m2

Part C -
Determine the intensity of electromagnetic waves from the sun just outside the atmosphere of Saturn.
Express your answer using two significant figures.
I = _________ W/m2


Explanation / Answer

The power of the electromagnetic waves emited by Sun is P = 4.0*10^26 W If the distance of the Venus from Sun r = 1.08*10^11 m Then the intensity of the radiation              I = P/4r^2                = (4.0*10^26 W) / 4(1.08*10^11 m)^2                = 2730.38 W/m^2 If the distance of the Mars from Sun r = 2.28*10^11 m Then the intensity of the radiation              I = P/4r^2                = (4.0*10^26 W) / 4(2.28*10^11 m)^2                = 612.63 W/m^2 If the distance of the Saturn from Sun r = 1.43*10^12 m Then the intensity of the radiation              I = P/4r^2                = (4.0*10^26 W) / 4(1.43*10^12 m)^2                = 15.57 W/m^2 Then the intensity of the radiation              I = P/4r^2                = (4.0*10^26 W) / 4(2.28*10^11 m)^2                = 612.63 W/m^2 If the distance of the Saturn from Sun r = 1.43*10^12 m Then the intensity of the radiation              I = P/4r^2                = (4.0*10^26 W) / 4(1.43*10^12 m)^2                = 15.57 W/m^2 Then the intensity of the radiation              I = P/4r^2                = (4.0*10^26 W) / 4(1.43*10^12 m)^2                = 15.57 W/m^2
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote