The drive train of a bicycle has wheels 67.3 cm in diameter and pedal cranks 17.
ID: 2012026 • Letter: T
Question
The drive train of a bicycle has wheels 67.3 cm in diameter and pedal cranks 17.5 cm long. The cyclist pedals at a steady angular rate of 72.0 rev/min. The chain engages with a front sprocket 15.2 cm in diameter and a rear sprocket 6.25 cm in diameter.Calculate the speed of the bicycle relative to the road.
I know the speed of a link on the chain relative to the bike frame is 1.3195m/s, but I cannot figure out where to go from here. I've tried finding angular speed of the bike wheels by (v/r)=w where I used 1.3195 m/s for v and .3365 m for the radius of the wheel. Any help would be greatly appreciated.
Explanation / Answer
diameter of the wheel d = 67.3 cm length of the pedal cranks L = 17.5 cm angular speed of pedal = 72 rev/min = (72*2/60) rad/s = 7.536 rad/s diameter of the a front sprocket of chain d' = 15.2 cm radius of the a front sprocket of chain r = d'/2 = 15.2 cm / 2 = 7.6 cm = 0.076 m diameter of the a rear sprocket of chain d'' = 6.25 cm radius of the a rear sprocket of chain r' = d''/2 = 6.25 cm / 2 = 3.125 cm = 0.03125 m diameter of the a rear sprocket of chain d'' = 6.25 cm diameter of the a rear sprocket of chain d'' = 6.25 cm radius of the a rear sprocket of chain r' = d''/2 = 6.25 cm / 2 = 3.125 cm = 0.03125 m the speed of a link of the chain relative to the bicycle frame is v = r = (0.076 m)(7.536 rad/s) = 0.5727 m/s angular speed of the bicycle wheels , ' = (v/r') = [(0.5727 m/s) / (0.03125 m)] = 18.32 rad/s .................................................................... radius of the wheel R = d/2 = (67.3 cm) /2 = 33.65 cm = 0.3365 m the speed of the bicycle relative to the road is v' = 'R = (18.32 rad/s)(0.3365 m) = 6.16 m/s angular speed of the bicycle wheels , ' = (v/r') = [(0.5727 m/s) / (0.03125 m)] = 18.32 rad/s .................................................................... radius of the wheel R = d/2 = (67.3 cm) /2 = 33.65 cm = 0.3365 m the speed of the bicycle relative to the road is v' = 'R = (18.32 rad/s)(0.3365 m) = 6.16 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.