The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in
ID: 2278903 • Letter: T
Question
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is I = 4.1 A. In the drawingdH = 0.15 m and dV = 0.30 m. Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B.
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is I = 4.1 A. In the drawing dH = 0.15 m and dV = 0.30 m. Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B.Explanation / Answer
at B it will be
(5.46-2.7)*10^-6 = 2.76*10^-6
At
A = same = 2.76 *10^-6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.