I have attempted this problem several times and cannot seem to get the correct a
ID: 2011632 • Letter: I
Question
I have attempted this problem several times and cannot seem to get the correct answer, so here goes:A circular loop of flexible iron wire has an initial circumference of 166 cm, but its circumference is decreasing at a constant rate of 13.0 cm/s due to a tangential pull on the wire. The loop is in a constant uniform magnetic field of magnitude 0.800 T, which is oriented perpendicular to the plane of the loop. Assume that you are facing the loop and that the magnetic field points into the loop.
Find the magnitude of the EMF induced in the loop after exactly time 6.00 s has passed since the circumference of the loop started to decrease.
Express your answer numerically in volts to three significant figures.
Explanation / Answer
Let circumference of the loop circular loop C = 2r r = C / 2 And area of the loop A = r2 = C2 / 4 dA/dt = ( 2C / 4 ) dC/dt Here initail circumference C = 1.66 m , at 6sec circumference C ' = C - t ( dC /dt ) = = 1.66 - ( 6 ) ( 0.13 m/s) = 0.88 m dC /dt = 0.13m /s dA/dt = ( 2C' / 4 ) dC/dt magnetic field B = 0.8 T Induced emf = d / dt = d( BA) / dt = B * dA /dt = ( 0.8 T) ( 2*0.88m / 4 ) ( 0.13m /s ) = 0.0145 VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.