An object of mass m is attached to a spring with spring constant k = 170 N/m. At
ID: 2011132 • Letter: A
Question
An object of mass m is attached to a spring with spring constant k = 170 N/m. At time t = 0 the object is pulled to a distance of 0.18 m from its equilibrium position. The surface on which the object moves is frictionless and the spring is within its elastic regime. What is the mass of the object if it oscillates with a frequency f = 2.90 Hz when it is released?Express the result in the unit [kg] and to three significant figures. If you must use scientific notation, please enter as follows: e.g. 0.000123 = 1.23E-4. Only answer in numerical values, no units. For negative numbers, leave no space between the negative sign and the number: e.g. right: -1.00, wrong: - 1.00.
Explanation / Answer
f = 2.9 Hz ;
= 2 f ;
= 2 * 2.9 = 18.221 ;
= ( k / m ) ;
18.221 = ( 170 / m ) ;
m = 0.5120 kg <--------ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.