A 75-kg man is attempting a dangerous stunt in which he swings on a single cable
ID: 2010777 • Letter: A
Question
A 75-kg man is attempting a dangerous stunt in which he swings on a single cable of 25m in length attached to the Skyway Bridge over Tampa Bay. The man swings along the
arc of a vertical circle. If at the lowest point of the swing, he is moving at a speed of 12m/s, what is the magnitude of the centripetal force acting on him at this point, and what is the tension in the cable?
a) Fc = 735 N, T = 1167 N
b) Fc = 735 N, T = 432 N
c) Fc = 432 N, T = 120 N
d) Fc = 432 N, T = 1167 N
e) Fc = 432 N, T = 735 N
Explanation / Answer
Mass m = 75 kg g = accelaration due to gtavity = 9.8 m/s^2 centripetal force Fc = mv^2 / r Here r = radius of the circle = 25m velocity v = 12 m/s Fc = ( 75kg)( 12 m/s)^2 / (25m) = 432 N ---------------------------- at the lowest point tenton in the wire is in upward direction gravity mg is in down ward directiom Hence T - mg = mv^2 / r = 432 N Tension in the string T = mg + 432N = (75kg)( 9.8 m/s^2) + 432 N = 1167 N Answer ( d)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.