Semiconductors such as silicon are used to fabricate solar cells — devices that
ID: 2010646 • Letter: S
Question
Semiconductors such as silicon are used to fabricate solar cells — devices that generate electricity when exposed to sunlight. Solar cells are coated with a transparent thin film, whose index of refraction is 1.46, in order to minimize reflective losses from the surface. A silicon solar cell (index of refraction 3.5) is coated with a thin film for this purpose, sd in the figure.
1) Find the minimum film thickness that produces the least reflection at a wavelength of 578 nm.
Answer in units of nm to 6 significant digits! Please show work!
Explanation / Answer
the reflection is least when rays 1 and 2 in given figure meet the condition for destructive interference is 2nt = /2 .............. (1) where , t = thickness of the film = wavelength = 578 nm n = refractive index of transparent thin film = 1.46 therefore , thickness t = / 4n = 578 nm / 4*1.46 = 98.9726 nmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.