Semiconductors such as silicon are used to fabricate solar cells — devices that
ID: 2010199 • Letter: S
Question
Semiconductors such as silicon are used tofabricate solar cells — devices that generate
electricity when exposed to sunlight. Solar
cells are coated with a transparent thin film,
whose index of refraction is 1.44, in order to
minimize reflective losses from the surface. A
silicon solar cell (index of refraction 3.5) is
coated with a thin film for this purpose.
Find the minimum film thickness that pro-
duces the least reflection at a wavelength of
535 nm.
Answer in units of nm.Answer in units of nm.
Explanation / Answer
Given that refractive index of thin film is n = 1.44 wavelength of light ? = 535 nm ------------------------------------------------------------- Let t be thickness of the thin film. The condition for the destructive interference is 2nt =( m+1/2)? For minimum thickness m =0 2nt = ?/2 t = ?/(4n) = (535 nm)/(4(1.44)) = 92.88 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.