Two long, straight wires are oriented perpendicular to the computer screen, as s
ID: 2009490 • Letter: T
Question
Two long, straight wires are oriented perpendicular to the computer screen, as shown in the figure, in which L = 4.0 cm. The current in one wire is I1 = 3.6 A, pointing into the screen, and the current in the other wire is I2 = 4.0 A, pointing out of the screen. Find the magnitude and direction of the net magnetic field at point P. magnitude T
direction ° (clockwise from the dashed line to the right of P)
here is the picture. i know someone answer it but i dont get it thanks
http://www.cramster.com/answers-feb-08/physics/tough-honestly-long-straight-wires-oriented-perpendicular_185147.aspx
Two parallel wires, each carrying a current of I = 1.9 A in the same direction, are shown in the figure, where d = 7.4 cm. Find the direction and magnitude of the net magnetic field at points A, B, and C.
Point A Point B Point C
Magnitude
Explanation / Answer
http://www.flickr.com/photos/75836494@N07/
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.