A playground merry-go-round of radius 2.00 m has a moment of inertia I = 275 kg·
ID: 2009282 • Letter: A
Question
A playground merry-go-round of radius 2.00 m has a moment of inertia I = 275 kg·m2 and is rotating about a frictionless vertical axle. As a child of mass 25.0 kg stands at a distance of 1.00 m from the axle, the system (merry-go-round and child) rotates at the rate of 16.0 rev/min. The child then proceeds to walk toward the edge of the merry-go-round. What is the angular speed of the system when the child reaches the edge?I can't figure out what I am doing wrong! I think it's just a simple mathematical error I keep making because I understand the problem conceptually. Please provide step-by-step explanation with plugged-in numbers + final result. Thanks!
Explanation / Answer
Moment of inertia I = m.i. of merry go round + m.i. of child
= 275 + m * r2
where m is mass of child and r is his distance from axis of rotation.
Initial m.i. I1 = 275 + 25.0 * 1.002
= 300 kg-m2
and final m.i. I2 = 275 + 25.0 * 2.002
= 375 kg-m2
Initial angular speed 1 = 16.0 rev/min
= 16.0 * 2 / 60
= 1.676 rad/s
According to law of conservation of angular momentum
I1 * 1 = I2 * 2
Hence final angular speed 2 = 300 * 1.676 / 375
= 1.34 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.