A series AC circuit contains a resistor, an inductor of 200 mH, a capacitor of 4
ID: 2009051 • Letter: A
Question
A series AC circuit contains a resistor, an inductor of 200 mH, a capacitor of 4.90 µF, and a source with ?Vmax = 240 V operating at 50.0 Hz. The maximum current in the circuit is 130 mA.(a) Calculate the inductive reactance.
O
(b) Calculate the capacitive reactance.
O
(c) Calculate the impedance.
Impedance is the effective resistance as a function of frequency. If you know the maximum current and the maximum voltage, how do you find the impedance? kO
(d) Calculate the resistance in the circuit.
kO
(e) Calculate the phase angle between the current and the source voltage.
°
Explanation / Answer
given that Vmax = 240v Imax = 130 * 10^-3 A d) resistance in the circuit R = Vmax/ Imax = 1.84 * 10^3 = 1.84k inducatance of the circuit L = 200 * 10^-3 H Capcotence of t eh circuit C = 4.90 * 10^-6F freqency f = 50 Hz a) inductive reactence XL = L = 2fL = 114.4 b) capacitve reactence XC = 1/C = 1/2fC = 649.94 c) impedence of the circuit Z = R2 + (XL- XC)2 = 1.91k e) phase angel = tan-1 ( XL- XC)/R = -16.220Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.