A 3.5 kg block moving with a velocity of +3.2 m/s makes an elastic collision wit
ID: 2007448 • Letter: A
Question
A 3.5 kg block moving with a velocity of +3.2 m/s makes an elastic collision with a stationary block of mass 1.6 kg.(a) Use conservation of momentum and the fact that the relative speed of recession equals the relative speed of approach to find the velocity of each block after the collision.
? m/s (for the 3.5 kg block)
? m/s (for the 1.6 kg block)
(b) Check your answer by calculating the initial and final kinetic energies of each block.
? J (initially for the 3.5 kg block)
? J (initially for the 1.6 kg block)
? J (finally for the 3.5 kg block)
? J (finally for the 1.6 kg block)
Explanation / Answer
(a) According to conservation of momentum, m1u1+m2u2 = m1v1+m2v2 3.5*3.2 + 0 = 3.5v1 + 1.6*v2 3.5v1 + 1.6*v2 = 11.2 ----------------- (1) the fact that the relative speed of recession equals the relative speed of approach, v2-v1 = u1 v2 = 3.2+v1 -------------(2) solving the equation's (1)&(2), V1 = 1.19 m/s and V2 = 4.39 m/s (b) the initial K.E of m1: K.E = 1/2mv^2 = 1/2*3.5*(3.2)^2 = 17.92 J = 17.92 J the initial K.E of m2: K.E = 0 J the final K.E of m1: K.E = 1/2m1v1^2 = 1/2*3.5*(1.19)^2 = 2.5 J the initial K.E of m2: = 1/2*3.5*(1.19)^2 = 2.5 J the initial K.E of m2: = 2.5 J K.E = 1/2m2v2^2 = 1/2*1.6(4.39)^2 = 15.41 J therefore the total tnitial energy = the total final energyRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.