100 grams of boiling water (temperature 100° C, heat capacity 4.2 J/gram/K) are
ID: 2005444 • Letter: 1
Question
100 grams of boiling water (temperature 100° C, heat capacity 4.2 J/gram/K) are poured into an aluminum pan whose mass is 900 grams and initial temperature 26° C (the heat capacity of aluminum is 0.9 J/gram/K).(a) After a short time, what is the temperature of the water?
Tf= 51.268 C
The part I am have a hard time finding is part b the energy transer.
b).Next you place the pan on a hot electric stove. While the stove is heating the pan, you use a beater to stir the water, doing 20996 J of work, and the temperature of the water and pan increases to 80.2° C. How much energy transfer due to a temperature difference was there from the stove into the system consisting of the water plus the pan?
Explanation / Answer
b) The initial temperature of pan and water is Ti = 51.268 oC (calculated in part a) The final temperature is Tf = 80.2 oC The total energy required to raise the temperature of both pan and water is given by E = (mpancpan + mwater cwater)T E = [(900 g)(0.9 J/gK) + (100)(4.2 J/gK)](28.932) E = 35586.36 J The energy transferred is given by Q = E-W Q = 35586.36 J - 20996 J Q = 14590.36 JRelated Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.