Two conducting sphere, one with radius 2.00 * 10^ 1 m, the other with radius 8.0
ID: 2003532 • Letter: T
Question
Two conducting sphere, one with radius 2.00 * 10^ 1 m, the other with radius 8.00 cm, are placed next to each other such that their surfaces are a distance 1.00*10^1m apart Both spheres have a mass of 1.00*10^1mg and the net charge on the two spheres is 7.00*10^1C. The 2.00*10^1m sphere exerts a 2.21*10^1mN force on the 8:00 cm sphere. The two spheres do not have the same amount of charge. Assuming that both spheres are negativly charged, how much charge is on the sphere with the smallest charge magnitude? (i.e. the least negative charge) Give your answer in microcoulomb.
Explanation / Answer
we have force
F = kq1q2/r2
q1 = x
q2 = 7-x
r = 3.08 m
plugging in the values and solving we get
q1 = 0.06 micro coulomb
q2 = 6.94 micro coulomb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.