The position of a squirrel running in a park is given by r =[(0.280m/s) t +(0.03
ID: 2003239 • Letter: T
Question
The position of a squirrel running in a park is given by r =[(0.280m/s)t+(0.0360m/s2)t2]i^+ (0.0190m/s3)t3j^.
A. What is x(t), the x-component of the velocity of the squirrel, as function of time?
B. What is y(t), the y-component of the velocity of the squirrel, as function of time?
C. At 4.30 s , how far is the squirrel from its initial position?
D. At 4.30 s , what is the magnitude of the squirrel's velocity?
E. At 4.30 s , what is the direction (in degrees counterclockwise from +x-axis) of the squirrel's velocity?
Explanation / Answer
.v = dr/dt = [0.280 + 0.072t]i + 0.057t^2j
Part (A)
the x-component of the velocity of the squirrel, as function of time
= [0.280 + 0.072t]i
Part (B)
the y-component of the velocity of the squirrel, as function of time
= 0.057t^2j
Part (C)
r (4.30)= [(0.280m/s)(4.30)+(0.0360m/s2)(4.30)^2]i^+ (0.0190m/s3)(4.30)^3j
r (4.30)= 1.87i + 1.51j
d= sqrt (i^2+ j^2) = ((1.87)^2 + (1.51)^2)= 2.40 m
Part (D)
v(4.30) = [0.280 + 0.072x 4.30]i + 0.057 x 4.30^2j
= 0.59i + 1.05 j
magnitude = sqrt( (0.59)^2 + (1.05)^2) = 1.20 m/s
Part (E)
direction = tan-1(1.05/0.59) = 60.67 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.