Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The position of a particle moving along an x axis is given by x = 14.0t2 - 4.00t

ID: 2168140 • Letter: T

Question

The position of a particle moving along an x axis is given by x = 14.0t2 - 4.00t3, where x is in meters and t is in seconds. Determine (a) the position, (b) the velocity, and (c) the acceleration of the particle at t = 3.00 s. (d) What is the maximum positive coordinate reached by the particle and (e) at what time is it reached? (f) What is the maximum positive velocity reached by the particle and (g) at what time is it reached? (h) What is the acceleration of the particle at the instant the particle is not moving (other than at t = 0)? (i) Determine the average velocity of the particle between t = 0 and t = 3.00 s.

Explanation / Answer

x= 14 t^2 - 4 t^3; v= 28 t - 12t^2; a = 28-24t; d)its when v = 0; t = 7/3 sec e) t = 7/3 sec f)max velocity is when a = 0; t= 7/6 sec g) t = 7/6 sec h) substitute t = its when v = 0; t = 7/3 sec in a = 28-24t; average velocity = total displacement/total time

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote