A transverse sinusoidal wave on a string has a period t = 33.0 ms and travels in
ID: 2003221 • Letter: A
Question
A transverse sinusoidal wave on a string has a period t = 33.0 ms and travels in the negative x direction with a speed of 30.0 m/s. At t = 0, a particle on the string at x = 0 has a transverse position of 2.00 cm and is traveling downward with a speed of 4.50 m/s. What is the amplitude of the wave m What is the phase constant rad What is the maximum transverse speed of the string m/s Write the wave function for the wave. (Use the form Asin(kx + wt + phi). Round all coefficients to three significant figures.) y(x, t) = The sound intensity at a distance of 18 m from a noisy generator is measured to be 0.22 W/m^2. What is the sound intensity at a distance of 27 m from the generator W/m^2Explanation / Answer
Wave motion equation where a wavetravels to the -x direction,
y= A sin [k(x+ct)+p] where c- wave speed : k-wave vector= 2*pi/ l (l-wave length)
Now, since c=f*l
c= l/ T (T- time period) : k=2*pi/l= 2*pi/ (T*c)=6.347
initial conditions, at x=0,t=0 y=0.02 m
0.02= A sin p -----(1)
particle speed= dy/dt= A*k cos[ k(x-30t)+p]*(-30)
at t=0, 4.5=30*A*k cos p ------(2)
Solve (1) and (2)
(1)/(2) ; tan (p) =30k*0.02/4.5 =0.846
p=phase constant= 0.702 rad
from(1) 0.02= A*sin(0.702)
A= 0.031 m
speed= -30A*k cos[ k(x-30t)+p]
maximum speed= 30*A*k= 5.903 m/s
function fo the wave
y(x,t)=0.02 sin (6.35x-190.4t+0.702)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.