A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 210 m as s
ID: 2002830 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 210 m as shown. It takes the car t = 51 s to go around the track once. The angle A = 31° above the x axis, and the angle B = 55° below the x axis.
1)
What is the magnitude of the car’s acceleration?
m/s2
2)
What is the x component of the car’s velocity when it is at point A
m/s
3)
What is the y component of the car’s velocity when it is at point A
m/s
4)
What is the x component of the car’s acceleration when it is at point B
m/s2
5)
What is the y component of the car’s acceleration when it is at point B
m/s2
6)
As the car passes point B, the y component of its velocity is
increasing
constant
decreasing
Explanation / Answer
radius r = 210 m
time, t = 51 s
angle produced at A, A = 31°
angle produced at B, B = 55°
velocity=distance/time
We know that the distance is the cirumference of the circle, which is nothing but 2 * pi* r
So,velocity=25.86 m/s
x component of velocity at A is the product of velocity and sin of the angle produced along A,
So, vx=25.86*sin 31=13.32 m/s
x component of velocity at B is the product of velocity and sin of the angle produced along B,
So, vb=25.86*sin 55=21.18 m/s
y component of velocity at A is the product of velocity and cos of the angle produced along A,
So, vy=25.86*cos 31=22.16 m/s
acceleration=v2/r=(25.86)2/210=3.18 m/s2
x component of acceleration at A is the product of accelaration and sin of the angle produced along A,
So, ax=3.18*sin 31=1.628 m/s2
x component of velocity at B is the product of accelaration and sin of the angle produced along B,
So, ax=3.18*sin 55=2.604 m/s2
y component of accelaration is,
ay=3.18*cos 55=1.823 m/s2
It decreases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.