Three charged particles are placed at the corners of an equilateral triangle of
ID: 2002479 • Letter: T
Question
Three charged particles are placed at the corners of an equilateral triangle of side d = 1.25 m (Fig. 16-53). The charges are Q1 = +4.0 µC, Q2 = -5.0 µC, and Q3 = -6.0 µC. Calculate the magnitude and direction of the net force on each due to the other two.
Force on Q1: ______N at ________° counterclockwise from +x axis (to the right) (Force on Q1 = 0.2197, the angle wasn't 266.99)
Force on Q2:_______ N at _______° counterclockwise from +x axis (to the right) (Force on Q2 wasn't 0.1151, the angle wasn't 120.01)
Force on Q3:_______ N at _______° counterclockwise from +x axis (to the right) (Force on Q3 wasn't 0.0155, the angle wasn't 33.71)
Appreciate the help
Explanation / Answer
Magnitude of force on Q1 due to Q3 = F = k*Q1*Q3/1.25²
F =9*10^9*4.0*10^-6* -6.0*10^-6/1.25^2 = 0.1382
Magnitude of force on Q1 due to Q2 = F = k*Q2*Q1/1.25²
F =9*10^9* -5.0*10^-6*4.0*10^-6/1.25^2 = 0.1152
Now you must add up the components in vector form:
Fx = Fcos(60°) - Fcos(60°)
Fx = 0.115cos(60°) - 0.138cos(60°) =-0.0115
Fy = Fsin(60°) + Fsin(60°)
Fy = 0.0199
magnitude of the net force on a particle,
F = sqrt(Fx²+Fy²),
0.0229N
direction is
=arctan(Fy/Fx). = 59.97degree
60° because it's an equilateral triangle. You'll notice the signs of the forces - both F and F are negative, and only the x-component of the F force is positive.
Q2)
F = k*Q2*Q1/1.25²
F =9*10^9*-5.0*10^-6*4.0*10^-6*/1.25^2 = 0.115
F = k*Q2*Q3/1.25²
F =9*10^9*-5.0*10^-6*-6.0*10^-6/1.25^2 = 0.172
Fx = -Fcos(60°) - F
-0.2295
Fy = -Fsin(60°)
0.115 sin(60°) =-0.0995
magnitude of the net force on a particle,
F = sqrt(Fx²+Fy²),
0.249N
direction is
=arctan(Fy/Fx).= 23.43
F is negative, which means it's an attractive force, so Q1 is pulling Q2 in the positive x-direction and the positive y-direction. F is positive, which means it's repulsive, so Q3 is pushing Q2 in the negative x-direction.
Q3)
F = k*Q3*Q1/1.25²
F =9*10^9*-6.0*10^-6*4.0*10^-6/1.25^2 = 0.138
F = k*Q3*Q2/1.25²
F =9*10^9*-6.0*10^-6*-5.0*10^-6/1.25^2 = 0.172
Fx = Fcos(60°) + F
0.241
Fy = -Fsin(60°)
0.119
magnitude of the net force on a particle,
F = sqrt(Fx²+Fy²),
0.268N
direction is
=arctan(Fy/Fx).= 26.27
F is negative, and Q1 pulls Q3 in the negative x-direction, but the positive y-direction. F is positive, and Q2 pushes Q3 in the positive x-direction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.