Three charged bees are located as shown. The charges of each bee are q_1 = 5.70
ID: 3162893 • Letter: T
Question
Three charged bees are located as shown. The charges of each bee are q_1 = 5.70 mu C, q_2 = 1.23 mu C, and q_3 = -2.10 mu C. Bee q_1 is a distance e_1 = 3.00 cm to the left of the bee q_2, while bee q_3 is a distance r_3 = 2.00 cm to the right of the bee q_2, as shown. Calculate the magnitude of the electric field at the indicated observation point located r = 1.00 cm to the left of the center bee. A fourth bee slights at the indicated observation point. If this new bee has a charged of -3.68 mu C, calculate magnitude and direction of the electric force on it. magnitude N directionExplanation / Answer
electric field = summation kq/r^2
= 9e9*[5.7e-6/0.02^2 +2.1e-6/0.03^2 -1.23e-6/0.01^2]
= 38550000 N/C
electrostatic force = qE = 38550000*3.68e-6 = 141.864 N
direction left
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.