A 200-g mass is attached to a spring as in DL. The mass is lifted up 5 cm and re
ID: 2002240 • Letter: A
Question
A 200-g mass is attached to a spring as in DL. The mass is lifted up 5 cm and released so that the mass begins to oscillate about the equilibrium point. The spring has a spring constant k = 500 N/m (J/m2). a) Calculate and accurately plot on a full size (8.5 x 11 in.) sheet of graph paper PEspring-mass, Etotal, and KE. The vertical axis of the graph should be energy (joules). The horizontal axis is “distance from equilibrium”. b) On the same graph, quickly sketch (without calculating values) the PE, KE and Etot of the system if the mass were initially pulled back (stretched) 2.5 cm from its equilibrium point, instead of lifted up (compressed) 5 cm
Explanation / Answer
Spring Potential Energy= 1/2kx^2 so 1/2(500)(25)= 6250 Joules.
This is also equal to the total Energy. Energy will transfer from SPE to Kinetic Energy as the mass oscillates. The mass will have a maximum Kinetic Energy of 6250 joules. As the mass approaches the equilibrium point it has no SPE and all of it is Kinetic.
So,
Initial
SPE=6250
here the KE=0 , so the total energy
E=6250
Equilibrium Point
SPE=0
KE=6250
E=6250
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.