A 200-g metal container, insulated on the outside, holds 100 g of water in therm
ID: 1518513 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Here,
mass of metal , m = 200 gm = 0.2 Kg
mass of water , mw = 100 gm = 0.100 Kg
T = 22 degree C
let the specific heat of metal is Sm
heat lost by metal + heat lost by water = heat gain by ice
0.1 * 4186 * (22 -15) + 0.2 * Sm * (22 - 15) = 0.021 * (334 *10^3 + 4186 * 15)
sovling for Sm
Sm = 3850 J/(Kg.degree C)
the correct option is C) 3850 J/(Kg.degree C)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.