Two charges, Q_1= 2.30 muC, and Q_2= 5.90 muC are located at points (0,-2.00 cm
ID: 2002024 • Letter: T
Question
Two charges, Q_1= 2.30 muC, and Q_2= 5.90 muC are located at points (0,-2.00 cm ) and (0,+2.00 cm), as shown in the figure. What is the magnitude of the electric field at point P, located at (4.50 cm, 0), due to Q_1 alone? What is the x-component of the total electric field at P? What is the y-component of the total electric field at P? What is the magnitude of the total electric field at P? Now let Q_2 = Q_1 = 2.30 muC. Note that the problem now has a symmetry that you should exploit in your solution. What is the magnitude of the tot Given the symmetric situation of the previous problem, what is the magnitude of the force on an electron placed at point P?Explanation / Answer
Q1 creates a field that is up and to the right at angle of arctan(2/4.5) =23.94 degrees
Q2 creates a field that is down and to the right at angle of arctan(-2/4.5) =23.94 degrees
The distance squared for both is 0.020^2 + 0.045^2 = 0.002425
b) Ey = k*Q1/r^2*sin(23.94) + k*Q2/r^2*sin(-23.94)
= 9.0x10^9*2.30x10^-6/0.002425*sin(23.94) + 9.0x10^9*5.90x10^-6/0.002425*sin(-23.94)
Ey= --5.419x10^6N/C
Ex=2.78x10^7N/C
c) mag = sqrt(Ex^2 + Ey^2) = sqrt((2.78x10^7)^2 + (5.419x10^6)^2) =2.83x10^7N/C
d) Now only the y component is non zero due to symmetry
e) So Ey = 2*k*Q/r^2*sin() = 2*9.0x10^9*2.30x10^-6/0.00245*sin(23.94) = 6.855x10^6N/C
f) F = E*q = 6.855x10^6N/C*1.60x10^-19C = 1.0968x10^-12N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.