Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 2001366 • Letter: O
Question
Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo, New York; there is negligible friction between his feet and the ice. A friend throws Olaf a ball of mass 0.400 kg that is traveling horizontally at 11.4 m/s . Olaf's mass is 69.3 kg .
Part A If Olaf catches the ball, with what speed v_f do Olaf and the ball move afterward? Express your answer numerically in meters per second.
Part B If the ball hits Olaf and bounces off his chest horizontally at 7.80 m/s in the opposite direction, what is his speed v_f after the collision? Express your answer numerically in meters per second.
Explanation / Answer
Here ,
mass of ball , m1 = 0.4 Kg
olaf mass , m = 69.3 Kg
initial speed of ball , vi = 11.4 m/s
part A)
let the speed of olaf and ball is vf
Using conservation of momentum
(m + m1) * vf = vi * m1
(69.3 + 0.4) * vf = 0.4 * 11.4
solving for vf
vf = 0.065 m/s
the ball and olaf will move at 0.065 m/s after wards
part B)
for vf2 = - 7.8 m/s
( m) * vf = m1 *(vi -(-vf2))
69.3 * vf = 0.4 * (11.4 + 7.8)
vf = 0.111 m/s
the final speed of collision is 0.111 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.