Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 1976735 • Letter: O
Question
Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo, New York; there is negligible friction between his feet and the ice. A friend throws Olaf a ball of mass 0.400 kg that is traveling horizontally at 12.0 m/s. Olaf's mass is 68.0 kg.a)If Olaf catches the ball, with what speed v_f do Olaf and the ball move afterward?
Express in Centimeters per second
b)If the ball hits Olaf and bounces off his chest horizontally at 8.80 m/s in the opposite direction, what is his speed v_f after the collision?
Express answer in centimeters per second
Explanation / Answer
I've set up all of the calculations you do the number crunching.... a) Momentum of ball = mv = 0.4*12 = 4.48 Kgm/s momentum of Olaf and ball after (Olaf catches the ball and doesn't drop it) = (mass olaf + mass ball)* velocity (after) as momentum is conserved 4 = 68.4* velocity (after) velocity (after) = 4/68.4 = ----- m/sec b) Use conservation of momentum. The momentum before impact must equal the momentum after impact. Assuming the velocity towards olaf is positive, and away is negative, calculate the change in the balls momentum: mv1 = mv2 + p 0.4 * 12.0 = 0.4 * -8.8 + p p = --- Nm Therefore Olafs velocity equals: p = mv --- = 68.8v v = ---- m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.