a given coulomb torsion balance has a rod of length 10cm and uses a torsion coef
ID: 2001059 • Letter: A
Question
a given coulomb torsion balance has a rod of length 10cm and uses a torsion coeffiecient of 1.50 Nm/rad. The fixed sphere and the free sphere are carefully set up to just be touching, with no torqoue on the wire. A third identical sphere is charged up to a total charge of -1.50 micro coulombs, inserted into the apparatus with an insulating rod and allowed to touch the two spheres in the torsion balance.the third sphere is then reacted . the two spheres in the torsion balance now repel each other and the wire will twist. calculate the angle of twist (in degrees). Note: i could not find good estimates as to the actual values coulomb himself would have used, so the numbers given,although reasonable, are made up and not meant to be historically accurate.
Explanation / Answer
Wprk done is
kq1q2/r^2 .L = Force*Twist
9*10^9*1.5*1.5*10^-12*0.1 = 1.5/0.1 * Twist
Twist = 0.135 rad = 0.135*180/3.14 = 7.7 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.