a force of 100 n is applied to an object made of 85.0 kg. what\'s the object acc
ID: 1332840 • Letter: A
Question
a force of 100 n is applied to an object made of 85.0 kg. what's the object acceleration Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help Test: Netfli. Bad ( -episo -Quizz Water MPleas. Dsenta -) C https://www.eztestonline.com/475904/14436698393320000165.tp47REQU TEST OTIN Previous : Question #5 :of20 Next It is now 1:43 PMM: you must be finished before 2:31 Pa 5.(a) A force of 100.0 N is applied to an object of mass 85.0 kg. What is the object's acceleration? 2.49 m/s 9.81 m/s O1.18 m/s2 4.91 m/s Education Suppent Terms of Ues Privaey NExplanation / Answer
Force F = 100N
Mass m =85Kg
We know the relation F = ma
Accelaration of the body a = f/m
=100/85
=1.18m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.