a 10cm x 10 cm x 10 cm block of steel (steel= 7900 kg/m^3) is suspended from a s
ID: 1999651 • Letter: A
Question
a 10cm x 10 cm x 10 cm block of steel (steel= 7900 kg/m^3) is suspended from a spring scale. The scale is in Newtons. a) what is the scale reading if the block is in air? b.) what is the scale reading after the block has been lowered into a beaker of water and is completely submerged? a 10cm x 10 cm x 10 cm block of steel (steel= 7900 kg/m^3) is suspended from a spring scale. The scale is in Newtons. a) what is the scale reading if the block is in air? b.) what is the scale reading after the block has been lowered into a beaker of water and is completely submerged? a 10cm x 10 cm x 10 cm block of steel (steel= 7900 kg/m^3) is suspended from a spring scale. The scale is in Newtons. a) what is the scale reading if the block is in air? b.) what is the scale reading after the block has been lowered into a beaker of water and is completely submerged?Explanation / Answer
Given,
Density = 7900 kg/m^3
Volume = 10 cm*10 cm*10 cm
= 1000 cm^3
= 0.001 m^3.
a)
scale reading when the block is in air
Mass = Volume*Density.
= (0.001)*7900
= 7.9 Kg
Weight = m*g
= 7.9*9.8
= 77.42 N
=========================
b)
scale reading after the block has been lowered into a beaker of water and is completely submerged
Mass =Volume*(weight in air-weight of water displaced)
= 0.001*(7900-900)
= 0.001*7000
= 7 Kg
Weight = m*g
= 7 *9.8
= 68.6 N.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.