Notes Ask Your Tea Given the following force vectors: A is 22 lb at an angle of
ID: 1999372 • Letter: N
Question
Notes Ask Your Tea Given the following force vectors: A is 22 lb at an angle of 27e clockwise from the +x axis, and B Is 44 Ib at an angle of 530 clockwise from the ty-axis. (a) Make a sketch and visually estimate the magnitude and angle of the vectorC such that 24 C-results in a vector with a magnitude of 40 lb pointing in the +x direction. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.) (b) Repeat the calculation in Part (a) using the method of components and compare your result to the estimate in (a). d.1 (27.28)1+ (55.12). Ib magnitude 61.50 direction 63.67 Xcounterciockwise from the +x-axis Solve for the components of C, and use the Pythagorean Theorem and geometry to find the magnitude and direction of the vector Show My Work (optenal Submil Assignment Save Assignment Progress Home MyExplanation / Answer
A = 22(cos27i - sin27j) = 19.60i - 9.99j
B = 44(cos(90-53)i + sin(90-53)j) = 35.14i + 26.48j
2A + C - B = 0 given,
2(19.60i - 9.99j ) + C - (35.14i + 26.48j ) =0
C = -4.06i + 46.46j
magnitude= sqrt(4.06^2 + 46.46^2) = 46.64 lb
direction = 360 - tan^-1(46.46/4.06) = 275 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.