Notes Ask Your Tea 11.11 points Giancoli7 3.P.031 A rescue plane wants to drop s
ID: 1879762 • Letter: N
Question
Notes Ask Your Tea 11.11 points Giancoli7 3.P.031 A rescue plane wants to drop supplies to isolated mountain climbers on a rocky ridge 235 m below. Assume the plane is traveling horizontally with a speed of 300 km/h (83.3 m/s) Dropped 235 m Thrown upward 235 m Thrown downward? 0s0) (a) How far in advance of the recipients (horizontal distance) must thee goods be dropped (Figure a)? (b) Suppose, instead, that the plane releases the supplies a horizontal distance of 425 m in advance of the mountain climbers. What vertical velocity (up or down) should the supplies be given so that they arrive precisely at the climbers' position (Figure b)? (Assume up is positive.) m/s (c) With what speed do the supplies land in the latter case? m/s Submit Answer Save ProgressPractice Another VersionExplanation / Answer
a) let t is the time taken for the goods to reach the target.
use,
-h = voy*t + (1/2)*ay*t^2
-235 = 0 + (1/2)*(-9.8)*t^2
==> t = sqrt(2*235/9.8)
= 6.925 s
so, x = vox*t
= 83.3*6.925
= 577 m <<<<<<<<<<<--------------------Answer
b) time taken, t = 425/83.3
= 5.10 m
use, -h = voy*t + (1/2)*ay*t^2
-235 = voy*5.01 + (1/2)*(-9.8)*5.01^2
==> voy = -22.4 m/s
|voy | = 22.4 m/s <<<<<<<<<<<--------------------Answer
c) when goods land,
vx = vox = 83.3 m/s
vy = voy + g*t
= -22.4 + (-9.8)*5.10
= -72.4 m/s
so, v = sqrt(vx^2 + vy^2)
= sqrt(83.3^2 + 72.4^2)
= 110 m/s <<<<<<<<<<<--------------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.