Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A train consisting of one locomotive and 2 cars is moving at a constant speed of

ID: 1999119 • Letter: A

Question

A train consisting of one locomotive and 2 cars is moving at a constant speed of 20 mph. The locomotive weighs about 100 tons (1 ton is 1000kg), with each of the cars weighing at about 60 tons. Assume a small (but finite) rolling friction coefficient of mu 0.001 Compute the total force required of the locomotive Compute the necessary strength of the coupling mechanism between the locomotive and car 1, also car 1 and car 2. Suppose this train encounters a light grade of degrees. Re-compute your answers in parts (a) and (b)

Explanation / Answer

a)For constnant speed, Force required = Frictional force= Us mg = (100 + 2x 60 x 9.8 ) x 0.001 = 2.156 N

b) strength between car1 and locomotive =( 100+60 ) x .001 x 9.8 = 1.568 N

   strength between car1 and car2 =( 60+60 ) x .001 x 9.8 = 1.176 N

c) Force requrired = f + mgsin3 = 2.156 + 112.8 N = 115 N

Strength required = f + 160 sin 3 x9.8 =83.6 N

strenght required = f + 120 sin3 x 9.8 =62.7 n

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote