Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A train consisting of one locomotive and 2 cars is moving at a constant speed of

ID: 1999118 • Letter: A

Question

A train consisting of one locomotive and 2 cars is moving at a constant speed of 20 mph. The locomotive weighs about 100 tons (1 ton is 1000kg), with each of the cars weighing at about 60 tons. Assume a small (but finite) rolling friction coefficient of mu 0.001 Compute the total force required of the locomotive Compute the necessary strength of the coupling mechanism between the locomotive and car 1, also car 1 and car 2. Suppose this train encounters a light grade of 3 degrees. Re-compute your answers in parts (a) and (b) A 2.5kg box rests atop a massless vertical spring with k = 4250 N/m that has been compressed by 15cm from its equilibrium position. The box is released and leaves the spring when it reaches its equilibrium position. What is (a) the equilibrium position and (b) the maximum height the box reaches above its original position?

Explanation / Answer

4)

a)let the equilibrium position = x0

k x0 = mg => x0 = mg/k = 2.5 * 10 / 4250 = 0.006 m

b) total compression = 0.15 + 0.006 = 0.156 m

1/2 * k*x2 = mgh

=> x = 2.1 m

height above original height = 2.1 - 0.15 = 1.95 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote