You drop a 2.50 kg textbook to a friend who stands on the ground 10.0 m below th
ID: 1999097 • Letter: Y
Question
You drop a 2.50 kg textbook to a friend who stands on the ground 10.0 m below the textbook with outstretched hands 1.5 m above the ground (see the figure). How much work is done on the textbook by its weight as it drops to your friend's hands? What is the change in the gravitational potential energy of the textbook-Earth system during the drop? If the gravitational Potential energy of that system is taken to be zero at ground level, what is its potential energy when the textbook is released? If the gravitational Potential energy of that system is taken to be zero at ground level, what is its potential energy when the textbook reaches the hands?Explanation / Answer
Workdone on the textbook by its weight as it drops to your friends hand
Wg=250*9.8(10-1.5)
=20825 J
The change in gravitational potencial energy of the textbook earth system during the drop
Wg=250*9.8(10-1.5)
=20825 J
Potencial energy when the text book is released
Ui=250*9.8*10
=24500 J
Potencial energy when the text book reaches the hands
Ui-Wg=3675 J.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.