Two identical coins are initially held at height h = 11.8 m. Coin 1 is dropped a
ID: 1999068 • Letter: T
Question
Two identical coins are initially held at height h = 11.8 m. Coin 1 is dropped at time t = 0 and then lands on a muddy field where it sticks. Coin 2 is dropped at t = 0.500 s and then lands on the field. What is the magnitude of the acceleration of the center of mass (com) of the two-coin system (a) between r = 0 and t = 0.500 s, (b) between t = 0.500 s and time when coin 1 hits and sticks, and (c) between and time^when coin 2 hits and sticks? What is the speed of the center of mass when t is (d) 0.250 s, (e) 0.750 s, and (f) 1.75 s?Explanation / Answer
a) accelaration of center of mass of first coin is 9.8 m.s2 , second coin is 0 so net accelaration is
9.8/2 = 4.9 m/s2
b) Both will accelarate at 9.8 m/s2 , so accelaration is 9.8m/s2
C) accelaration of center of mass of first coin is 0 m.s2 , second coin is 9.8 so net accelaration is
9.8/2 = 4.9 m/s2
d) v = 9.8 x .25 = 2.45 m/s
so centre of mass is V/2 = 1.225 m/s
e) v1 = 9.8 x .75 = 7.35 m/s
v2= 9.8 x .25 = 2.45 m/s
f) v1 = 0 , beacuse after 1.25 seconds it had come to rest
v2 = 12.25 m/s
Velocity of centre of mass is 6.125 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.