Two identical batteries of emf ? = 10.8 V and internal resistance r = 0.242 ? ar
ID: 2143126 • Letter: T
Question
Two identical batteries of emf ? = 10.8 V and internal resistance r = 0.242 ? are to be connected to an external resistance R, either in parallel (see Figure (a)) or in series (see Figure (b)). If R = 0.260 ?, what is the current i (in A) in the external resistance in the (a) parallel and (b) in the series arrangements?
Explanation / Answer
when in series:
I=21.6/(0.242+0.26)=43.02 A
when in parallel
I=21.6*0.242/(0.242+0.26)=10.4 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.