Two ice skaters, Daniel (mass 69.2 kg) and Rebecca (mass 50.8 kg) are practicing
ID: 1998978 • Letter: T
Question
Two ice skaters, Daniel (mass 69.2 kg) and Rebecca (mass 50.8 kg) are practicing. Daniel stops to his shoelace and, while at rest, is struck by Rebecca, who is moving at 13.2 m/s before she collides with him. After the collision, Rebecca has a velocity of magnitude 6.3 m/s at an angle of 53.7 degree from her initial direction. Both skaters move on the friction less, horizontal surface of the rink. What are the magnitude and direction of Daniel's velocity after the collision? What is the change in total kinetic energy of the two skaters as a result of the collision?Explanation / Answer
(A) Applying momentum conservation,
50.8 x 13.2i + 0 = 50.8 x 6.3 (cos53.7i + sin53.7j) + 69.2 vf
vf = 6.95i - 3.73j
magnitude = sqrt(6.95^2 + 3.73^2) = 7.90 m/s
direction = tan^-1(3.73 / 6.95) = 28.2 deg
(B) Ki = 50.8 x 13.2^2 /2 = 4425.7 J
Kf = (50.8 x 6.3^2 / 2 ) + (69.2 x 7.90^2 / 2)
Kf = 3167.5 J
chaneg in ke = kF - kI = - 1258.2 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.