University PHY please read details? A spring has a natural length of 0.343 m and
ID: 1998646 • Letter: U
Question
University PHY please read details?
A spring has a natural length of 0.343 m and a spring constant of 735 N/m. How much clastic potential energy does the spring store with It Is compressed to a length of 0.194 m? 8.16 J 8.72 J 4.99 J 11.2 J 13.1 J 13.8 J 9.99 J 10.8 J Zero I'm not getting one of the answers listed above. However, I'm sure that I'm working it correctly. Please grade the work and answer that Is neatly presented In my green book. I don't know how to work this problem. Please take this problem to only be worth 1 point rather than 2 points.Explanation / Answer
Here,
change in length , x = 0.343 - 0.194
x = 0.149 m
potential energy stored in the spring = 0.5 * k * x^2
potential energy stored in the spring = 0.5 * 735 * 0.149^2
potential energy stored in the spring = 8.16 J
the correct answer is a) 8.16 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.