Rigid Body Plane Motion: Consider the following system where a circular object r
ID: 1998223 • Letter: R
Question
Rigid Body Plane Motion: Consider the following system where a circular object rolls down an incline. If the object has a radius of 0.3 m and a mass of 25 kg, determine both the acceleration of the object's center of gravity and its angular acceleration if (A) the object is a sphere, (B) the object is a cylinder of length 0.3 m, and (C) the object is a thin disk. The slope's incline is at 30 degree above the horizontal, the coefficient of static friction between the object and the slope is mu_k = 0.20 and there is no slip between the object and the slope.Explanation / Answer
here,
radius , r = 0.3 m
mass , m = 25 kg
theta = 30 degree
A)
for a sphere
the accelration , a = net force /effective mass
a = m * g * sin(theta) /( m+ I/r^2)
a = m * g * sin(theta) /( m + 0.4 * m * r^2/r^2)
a = 9.8 * sin(30) /1.4
a = 3.5 m/s^2
the accelration of centre of gravity is 3.5 m/s^2
the angular accelration , alpha = a /r
alpha = 3.5 /0.3 = 11.7 rad/s^2
B)
for a cyclinder
the accelration , a = net force /effective mass
a = m * g * sin(theta) /( m+ I/r^2)
a = m * g * sin(theta) /( m + 0.5 * m * r^2/r^2)
a = 9.8 * sin(30) /1.5
a = 3.27 m/s^2
the accelration of centre of gravity is 3.27 m/s^2
the angular accelration , alpha = a /r
alpha = 3.27 /0.3 = 10.89 rad/s^2
C)
for a thin disk
the accelration , a = net force /effective mass
a = m * g * sin(theta) /( m+ I/r^2)
a = m * g * sin(theta) /( m + 0.5 * m * r^2/r^2)
a = 9.8 * sin(30) /1.5
a = 3.27 m/s^2
the accelration of centre of gravity is 3.27 m/s^2
the angular accelration , alpha = a /r
alpha = 3.27 /0.3 = 10.89 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.